Chirurgia stomatologiczna

Usuwanie zębów 8 i dodatkowych

Ekstrakcja chirurgiczna usuwania ósemek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wskazaniem do usunięcia zęba mądrości może być jego zły stan lub nieprawidłowe położenie. Ósemki usuwa się, gdy są one wyrżnięte całkowicie, częściowo lub gdy są zatrzymana. Od tego, jak położony jest ząb, lekarz dobiera odpowiednią technikę ekstrakcji.

Usuwanie zatrzymanych zębów

Ósemki zatrzymane częściowo lub całkowicie często powodują ból oraz przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych.
Zatrzymane zęby uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej oraz są przyczyną zapalenia dziąseł. Mogą także powodować wady zgryzu i wykrzywiać inne zęby.
W takich przypadkach wskazane jest usunięcie zębów zatrzymanych – jest to zabieg bardziej skomplikowany, niż usunięcie całej ósemki czy innego zęba trzonowego.

Premolaryzacja

Premolaryzacja jest to przecięcie zęba trzonowego tak aby powstały z niego dwa niezależne zęby.
Zabieg ten daje szanse na uratowanie zęba, bez konieczności jego ekstrakcji i zastąpienia ubytku odpowiednim uzupełnieniem. Jest stosowany wtedy, kiedy nie ma możliwości zachowania zęba w całości przy użyciu konwencjonalnych metod leczenia stomatologicznego.

Usuwanie zmian na błonie śluzowej

Do najczęściej występujących łagodnych guzów usuwanych w gabinecie stomatologicznym należą włókniaki. Włókniaki nie wywołują dolegliwości bólowych i krwawienia. Zazwyczaj pojawiają się na błonie śluzowej policzka lub w okolicy języka.W obrębie błony śluzowej jamy ustnej mogą występować także torbiele małych gruczołów ślinowych.Za stan zapalny– najczęściej odpowiada przygryzienie lub nawykowe przygryzanie warg. Torbiele ślinowe nie powodują bólu. Pojawiają się z reguły na wargach, ale też pod językiem lub na błonie śluzowej policzków.
Istnieją sprawdzone metody chirurgicznego usuwania łagodnych guzów jamy ustnej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Niezwykle ważne dla zdrowia pacjenta jest wysłanie materiału do badania histopatologicznego. W ten sposób lekarz może upewnić się, czy w danym przypadku nie ma do czynienia z nowotworem złośliwym, wymagającym włączenia innych procedur leczniczych.

Wyłuszczenie torbieli

Wyłuszczenie torbieli przebiega w różny sposób w zależności od stanu zęba i sytuacji klinicznej. Chirurg może dokonać ekstrakcji zęba, a potem usunąć torbiel pod zębem. Torbiel zlokalizowana w tkankach miękkich zostaje usunięta poprzez jej wycięcie. Chirurgiczne usuwanie większych zmian może być przeprowadzane dwuetapowo. Najpierw torbiel przy zębie zostaje odbarczona, a po pewnym czasie, gdy ulegnie ona zmniejszeniu, dokonuje się całkowitego wyłuszczenia. Gdy torbiel zębowa kości lub żuchwy zostanie wyłuszczona, można wykonać rekonstrukcje ubytku z wykorzystaniem materiału kościozastępczego.
Aby wykluczyć obecność nowotworów i upewnić się, czy jaka torbiel zęba została usunięta, pobrana w czasie przeprowadzanego zabiegu tkanka zostaje przekazana do laboratorium. Do takiej diagnostyki służy badanie histopatologiczne.

Usuwanie zmian na błonie śluzowej

Do najczęściej występujących łagodnych guzów usuwanych w gabinecie stomatologicznym należą włókniaki. Włókniaki nie wywołują dolegliwości bólowych i krwawienia. Zazwyczaj pojawiają się na błonie śluzowej policzka lub w okolicy języka.W obrębie błony śluzowej jamy ustnej mogą występować także torbiele małych gruczołów ślinowych.Za stan zapalny– najczęściej odpowiada przygryzienie lub nawykowe przygryzanie warg. Torbiele ślinowe nie powodują bólu. Pojawiają się z reguły na wargach, ale też pod językiem lub na błonie śluzowej policzków. Istnieją sprawdzone metody chirurgicznego usuwania łagodnych guzów jamy ustnej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Niezwykle ważne dla zdrowia pacjenta jest wysłanie materiału do badania histopatologicznego. W ten sposób lekarz może upewnić się, czy w danym przypadku nie ma do czynienia z nowotworem złośliwym, wymagającym włączenia innych procedur leczniczych.

Hemisekcja

Radektomia

Zabieg radektomii wykonuje się z powodu znacznego zniszczenia jednego z korzeni zęba, który nie nadaje się od odbudowy.

Polega na odcięciu i usunięciu jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego. Pozostały korzeń lub korzenie są pełnowartościowe i po odpowiednim leczeniu i odbudowie stają się funkcjonalnym zębem na długie lata.

Resekcja

Wydłużanie korony klicznej

Vestibulum rutrum quam vitae fringilla tincidunt. Suspendisse nec tortor urna. Ut laoreet sodales nisi, quis iaculis nulla. Vestibulum rutrum quam vitae fringilla tincidunt.

APRF

Vestibulum rutrum quam vitae fringilla tincidunt. Suspendisse nec tortor urna. Ut laoreet sodales nisi, quis iaculis nulla. Vestibulum rutrum quam vitae fringilla tincidunt.

Podcięcie wędzidełka

Vestibulum rutrum quam vitae fringilla tincidunt. Suspendisse nec tortor urna. Ut laoreet sodales nisi, quis iaculis nulla. Vestibulum rutrum quam vitae fringilla tincidunt.

Godziny otwarcia placówki

  • Wtorek 10
  • Środa 
  • Czwartek 10
  • Piątek 08:00 - 18.00
  • Sobota 08:00 - 14.00

Adres

Centrum zdrowia Imhotep 

ul. Karola Szajnochy 43f

38-200 Jasło

Social media

Zachęcamy do oceny naszych usług w kanałach społecznościowych