Profilaktykastomatologiczna

Image

Scaling

Czyszczenie uzębienia to nie tylko regularne szczotkowanie, systematyczne używanie nici dentystycznych oraz częste stosowanie płynów do higieny jamy ustnej. Profesjonalna higienizacja to również scaling i piaskowanie zębów, o których naprawdę warto wiedzieć więcej.
Osadzanie się kamienia w jamie ustnej sprzyja namnażaniu się bakterii co w efekcie prowadzi do różnego typu powikłań – jest przyczyną podrażnienia dziąseł i ich stanu zapalnego. Jeśli to zaniedbasz, doprowadzisz do obniżenia dziąseł oraz stopniowego zaniku kości otaczającej ząb, a w konsekwencji do rozchwiania uzębienia paradontozy i próchnicy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji warto stosować scaling regularnie.

Zabieg ten jest pomocny także w prawidłowej ocenie stanu Twojego uzębienia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kamień jest doskonałą zasłoną dla bakterii próchnicotwórczych, dlatego po jego usunięciu może się okazać, że istnieją takie ubytki, które do tej pory nie były widoczne.
Możemy wyróżnić dwie metody scalingu ultradźwiękowego:
naddziąsłową – kamień nazębny likwidowany jest z powierzchni korony zęba. Skaler dotyka miejsca ze złogiem, który pod wpływem ultradźwięków i nacisku wody pęka i odrywa się od trzonowej części zęba. Następnie wykonuje się polerowanie, aby wygładzić powierzchnię zębów i ochronić ją przed zbyt szybkim pojawieniem się osadu.
poddziąsłową – w tej metodzie scalingu usuwa się kamień, jaki gromadzi się pod powierzchnią dziąseł. Dodatkowo używa się kiretu, który dostaje się do każdej szczeliny. Po zabiegu zęby są polerowane, można je dodatkowo wzmocnić poprzez fluoryzację.

Image

Piaskowanie

Piaskowanie jest zabiegiem oczyszczającym. Zadaniem zabiegu piaskowania zębów jest dotarcie do trudno dostępnych, zabrudzonych miejsc, gdzie nie dotrzemy przy codziennym myciu zębów szczoteczką.
Zabieg ten jest traktowany jako zabieg o charakterze profilaktycznym.

Piaskowanie zębów zaleca osobom, które są szczególnie narażone na odkładanie się kamienia i osadu na zębach oraz - w konsekwencji - na przebarwienia płytki nazębnej. Zabiegowi temu powinny więc z pewnością poddać się osoby, które:
- piją dużo kawy i/lub herbaty lub często sięgają po czerwone wino;
- palą papierosy;
- cierpią na wadę zgryzu nazywaną stłoczeniem zębów (zęby są wówczas nieprawidłowo rozmieszczone w jamie ustnej i często znajdują się zbyt blisko siebie);
- noszą aparat ortodontyczny;
- przygotowują się do zabiegu wybielania zębów - uprzednie poddanie się piaskowaniu zębów wzmocni i utrwali efekt wybielania.

Piaskowanie zębów to prosty i nieinwazyjny zabieg stomatologiczny który przeprowadza się w celu poprawienia stanu higieny jamy ustnej. Procedura piaskowania zębów polega na oczyszczeniu zębów ze zgromadzonego na nich kamienia i osadu przy zastosowaniu zawiesiny, która zawiera drobinki substancji czyszczącej.

Image

Lakierowanie zębów

to zabieg, który dostarcza zębom duże ilości fluoru w odpowiednim stężeniu. Polega to na nałożeniu na powierzchnie wszystkich specjalnego lakieru, który po zaschnięciu, stopniowo zaczyna uwalniać zawarty w nim fluor, dzięki czemu zęby mogą absorbować substancję przez długi czas. Niektóre badania wykazują, że lakierowanie zębów parę razy w roku skutkuje wzmocnieniem szkliwa i uodparnia je na działanie bakterii oraz kwasów, a próchnica zostaje zredukowana nawet o połowę. Musimy jednak pamiętać, że lakierowanie zębów musi zostać poprzedzone wyleczeniem wszystkich ubytków, usunięciem z zębów osadu oraz kamienia nazębnego, bowiem ich obecność zmniejszy skuteczność fluoru.
Lakierowanie zębów u dzieci
Dzieci są najbardziej narażone na powstawanie próchnicy. Lakierowanie zębów u dzieci, nazywane także fluoryzacją, jest zabiegiem profilaktycznym, który powinien być powtarzany raz na 3 miesiące. Fluor dostarczany w odpowiednich ilościach jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów najmłodszych. Stosowanie preparatu jest jednak przeciwwskazane u dzieci z zapaleniem jamy ustnej, zapaleniem dziąseł oraz astmą.
Lakierowanie zębów mlecznych
Im wcześniej przeprowadzi się zabieg fluoryzacji, tym będą lepiej zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników. Zęby mleczne wskutek mniejszej mineralizacji znacznie bardziej są podatne na próchnicę niż zęby dorosłych, a lakierowanie pozwala wzmocnić powierzchnię szkliwa i znacznie zredukować ryzyko próchnicy. Stomatolodzy zalecają aby pierwszą fluoryzację przeprowadzić na zębach mlecznych u dzieci w wieku przedszkolnym. Lakierowanie zębów mlecznych ochroni je przed przedwczesnym wypadnięciem, a należy pamiętać, że szybka utrata mleczaków może przyczynić się później do rozwoju wad ortodontycznych na zębach stałych.
Po lakierowaniu przez 1h nie jemy i nie pijemy

Godziny otwarcia placówki

  • Wtorek 10
  • Środa 
  • Czwartek 10
  • Piątek 08:00 - 18.00
  • Sobota 08:00 - 14.00

Adres

Centrum zdrowia Imhotep 

ul. Karola Szajnochy 43f

38-200 Jasło

Social media

Zachęcamy do oceny naszych usług w kanałach społecznościowych