Stomatologiaodtwórcza
- Leczenie uszkodzonych zębów
- Leczenie próchnicy
- Leczenie dotknięte zaburzeniami rozwoju
- Szynowanie zębów
- Odbudowa uszkodzonego zęba
Leczenie uszkodzonych zębów
Urazy zębów mlecznych występują u dzieci w wieku przedszkolnym. Jeśli chodzi o zęby stałe, problem dotyczy również osób dorosłych. Zdecydowana większość urazów spowodowana jest upadkami lub wypadkami. Czynnikami szczególnie predysponującym do urazowych uszkodzeń zębowych są wady zgryzu. Ponadto urazom zębów sprzyjają sport, uderzenia twardym przedmiotem oraz niesprawność fizyczna.
Urazy zębów to przede wszystkim pęknięcia, złamania i zwichnięcia. Mogą zachodzić w obrębie korony i korzenia zęba.
Urazy koron zębów
Możliwe urazy w obrębie koron to:
- uszkodzenie szkliwa korony,
- złamanie w obrębie szkliwa,
- złamanie korony obejmujące część zębiny, ale bez obnażenia miazgi,
- złamanie korony z obnażeniem miazgi, ale bez utraty jej żywotności.
Leczenie próchnicy
wypełnienia wykonujemy z precyzją w powiększeniu lub użyciu mikroskopu, który umożliwia doskonały wgląd w leczonego zęba. Pozwala to na dokładne wyczyszczenie próchnicy i pozostawienie jak więcej zdrowych tkanek zęba.
Pracujemy w koferdamie, czyli lateksowej izolacji zakładanej na zęby podczas leczenia. Chroni on leczone zęby od śliny i wilgoci, przez co znacząco wydłuża się trwałość naszych wypełnień. Natomiast poprzez odsunięcie policzków i języka zapewnia jeszcze lepszy wgląd w pole zabiegowe.
Leczenie dotknięte zaburzeniami rozwoju
Zaburzenia budowy
Zaburzenia te mogą dotyczyć wielkości lub kształtu zębów, mogą ograniczyć się do korony, korzenia bądź dotyczą całego zęba. Zaburzenie wielkości zęba to zwiększenie lub zmniejszenie rozmiarów zęba w stosunku do prawidłowych zębów.
Wyróżnia się niepełną mineralizację, niedorozwój lub nadmierny rozwój. Najczęściej spotyka się niedorozwój szkliwa.
Zaburzenia barwy zębów
Przebarwienia mogą mieć pochodzenie:
Zewnętrzne - należą do nich osady, w których odkładają się barwniki pochodzące z pokarmów lub roztworów stosowanych do płukania jamy ustnej.
Wewnętrzne - przyczyną może być np. próchnica, antybiotyki. Przebarwienia na pojedynczych zębach świadczą o przyczynach miejscowych, np. próchnica, uraz, leki czy materiały stomatologiczne.
Szynowanie zębów
to zabieg stomatologiczny, który polega na ustabilizowaniu rozchwianych zębów. Zwykle wskazaniem do jego przeprowadzenia są zaawansowane choroby przyzębia lub uraz mechaniczny. Istnieją dwa sposoby szynowania zębów – z zastosowaniem kompozytu lub włókna szklanego.
Szynowanie zębów to procedura stomatologiczna, która polega na połączeniu kilku rozchwianych zębów. Znacznie wzmacnia to ich siłę oraz wytrzymałość na ścieranie. Zabieg pozwala na przywrócenie stabilności zębów, co znacznie poprawia komfort i jakość życia. Zwiększa też szanse na utrzymanie w jamie ustnej naturalnego uzębienia bez konieczności stosowania ruchomych uzupełnień protetycznych.
Odbudowa zęba
Stomatologia daje wiele możliwości odbudowywania zębów. Sposób oraz technika odbudowy zależą w głównej mierze od przyczyny ukruszenia czy uszkodzenia zęba,
podjętych wcześniej działań stomatologicznych.
Zęby warto odbudowywać, ponieważ stają się one znacznie bardziej odporne na różnego typu uszkodzenia przez okres co najmniej 5 lat od momentu przeprowadzenia zabiegu.